Pepíno Sodomka – Bible českého rockera (KNIHA)

bible ceskeho rockera

Josef „Pepíno“ Sodomka je jednou z těch dobrých fanouškovských duší, která celý svůj život zasvětila bigbítu. Kromě jiného pravidelně na sociálních sítích připomíná v krátkých komentářích výročí tuzemských i zahraničních muzikantů. Letos si splnil sen a vlastním nákladem si vydal knížku. 

Slovo bible v jejím názvu lze chápat ve smyslu základní kniha než coby publikaci s obřím obsahem. To potvrzuje i její útlost s necelou padesátkou stránek. Autor do devíti kapitolek pojmenovaných převážně citáty z rockových skladeb zhutnil to, co mu ve světovém i tuzemském rocku leží na srdci. Od té úvodní, hodně literární, líčící zrození rockera s mužskou obdobou sudičky v podobě dlouhovlasé máničky lokající z láhve Jacka Danielse a pronášející nad kolébkou svá proroctví. 

„Ona tvá zmíněná životní klika je v tom, že jsi rocker, tedy patříš ke kmeni lidí, kteří na výše zmíněné hodnoty serou, berou život tak, jak mají, i když vypadají tvrdě, jsou většinou citliví, srdeční lidé, na které se můžeš ve většině případů spolehnout,“ líčí Sodomka své letité zkušenosti rockové komunity v uvozující části knihy. 

V těch dalších už se zabývá především historií. Začíná vznikem rock-and-rollu se zmínkou o dni, „kdy zemřela hudba“, v němž při letecké havárii zahynuli tři přední světoví rokenroloví hudebníci. Postupně dojde samozřejmě na hippies i s následnými reakcemi československého bolševického režimu na toto hnutí, stejně jako na jména tuzemských i zahraničních pilířů tohoto hudebního žánru. 

Jednu kapitolu zasvětil tuzemskému fenoménu tancovaček, další pak punku nebo metalu, nezapomněl ani na křižácké tažení komunistické Tvorby proti nové vlně rocku v článku Nová vlna se starým obsahem. Tady se ale bohužel spokojil jen s prostým opisem onoho komunistické blábolu bez vlastního komentáře. Vyjít by se přitom dalo z už tehdy Jazzovou sekcí vydanou tiskovinou nazvanou Nová vlna na levém křídle, v níž ony nesmysly větu po větě rozebral novinář Josef „Zub“ Vlček. 

Jako odpověď na otázku, k čemu kromě autorova splněného snu by měla publikace sloužit, se nabízí takřka povinná četba coby doplněk hudební výchovy na základní škole. Jsou v ní totiž na malé ploše zhutněny ty nejdůležitější údaje z historie tuzemského i zahraničního rocku, což by teenagerům nejen mohlo vyhovovat, ale zároveň by jim poskytlo základní vědomosti. Většině z nich by zřejmě ani nevadily některé gramatické chyby. Škoda ale jedné faktické. Za podpis Anticharty by komunisti Jiřímu Schelingerovi zpívat určitě nezakazovali. To spíš naopak. 

 

Autor: Pepíno Sodomka 

Kniha: Bible českého rockera 

Vydavatelství: Vlastní náklad

Žánr: PUBLICISTIKA  

Stran: 41  

Autor recenze: ZDENĚK HEJDUK

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE