Point of Few vydává debutové album

album

Česká čtyřčlenná kapela Point of Few vydává své debutové album Open to Closeness. Její skladby vynikají mimořádně originálním, svěžím zvukem, organicky propojujícím současný jazz s prvky elektroniky a populární hudby. Devizou Point of Few jsou silné melodie a dynamické beaty. Skladby z Open to Closeness mají často neprvoplánové formy nebo používají lichá metra, stále však vyznívají jako písničky se samostatnými světy vyprávějící příběhy. Kapela Point of Few vznikla v roce 2019 a setkávají se v ní absolventi pražské VOŠ Jaroslava Ježka a brněnské JAMU – kytarista Radim Přidal, saxofonista Petr Smékal, baskytarista Vlastimil Škoda a bubeník Marek Antoňů. Album vychází u Bivak Records, vydavatelství festivalu JazzFestBrno.

Kapele se povedl husarský kousek, když hned na debutové album sehnala věhlasného hosta. Ve třech skladbách hraje newyorský klávesista Jason Lindner, kterého můžete znát třeba z posledního a ikonického alba Davida Bowieho Blackstar. „Když jsem si Point of Few poprvé poslechnul, čišela z hudby velká, upřímná a otevřená energie. Proto jsem se spoluprací ani na chvíli neváhal,“ vzpomíná Lindner, který působí mimo jiné v kapelách Donnyho McCaslina, Marka Guiliany a mnoha dalších.

Název alba, v překladu „otevřen blízkosti“, nese také výrazný mimohudební motiv. Všichni zapojení umělci si hrají s rovinami možných významů tohoto názvu, ze kterých je tou hlavní blízkost vůči našemu okolnímu prostředí, přírodě. „Jako společnost jsme se izolovali ve svých ulitách, ať už jsou to města, byty nebo auta, a mysleli jsme si, že jsme na okolní prostředí vyzráli, že jsme nad ním vyhráli, dokážeme se odstřihnout od jeho vlivu, a že se nám bez něj bude žít lépe. Nyní však přicházíme k tomu, že nám nakonec nezbyde nic jiného, než z těchto ulit vylézt zase ven a najít si opět k tomu prostředí vztah, novou cestu, jak žít s ním ve spojení a blízkosti,“ říká kytarista Radim Přidal.

Album Open to Closeness vychází v těchto dnech na všech streamovacích platformách, na CD a během podzimu také jako LP. K dostání je na webu Bivak Records, Animal Music a v kamenných obchodech. Všechny varianty je možné zakoupit také v crowdfundingové kampani na platformě HitHit, která poběží až do 8. května.

Kapela nejen pro kampaň na HitHitu připravila originální sérii kompletně upcyclovaného merchandise – pouzdro na psací potřeby či kosmetiku a nepokrčitelnou složku na dokumenty A4 z bannerů JazzFestBrno nebo plátěnou tašku ušitou z přebytečných látek z velkoobchodů, které by se jinak vyhodily. Tyto tři produkty pochází z dílny ostravského Centra cirkulární módy. Stylovou ledvinku ušitou také z festivalových bannerů pak vytvořila návrhářka Kattypop. Merch Point of Few tak nezatěžuje životní prostředí a navazuje na jemnou ekologickou linku, kterou kapela zakódovala jako mimohudební rovinu vydání svého debutu.

Album Open to Closeness obsahuje 9 skladeb o celkové délce 52 minut. Album vznikalo v září 2021 v nahrávacím studiu Divadla na Orlí pod režií Jiřího „Topola“ Novotného, který album i mixoval. Jason Lindner nahrál stopy kláves, syntezátorů a sekvencerů na dálku ve svém domácím studiu v Brooklynu a zároveň při mixování alba spolupracoval jako konzultant. O master se postaral Peter Beckmann ve svém londýnském studiu Technologyworks. Nahrávka byla realizována s finančním přispěním Moravskoslezského kraje.

Autorem fotografií v bookletu alba je Roman Franc. Spolu s albem vyjdou celkem tři videa – teaser s behind the scenes záběry ze studia z objektivu Ondřeje Smékala, hraný videoklip ke skladbě 3Stories z dílny režiséra Filipa Kalety a kameramana Jana Pivoňky s Danielem Možnarem v hlavní roli a výtvarný videoklip Tomáše Ročka k titulní skladbě Open to Closeness.

Křest alba proběhne během květnových a červnových koncertů – 7. 5. v klubu Karnola v Hranicích, 19. 5. v ostravském Docku, 12. 6. v Jazz Docku v Praze a 26. 6. na akci Slavnosti synkop pořádané festivalem JazzFestBrno v Divadle Husa na provázku. Na všech koncertech bude s Point of Few hostovat klávesista Jan Uvira.

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

DIAGNÓZA: BUBENÍK

Stará pravda říká, že gólmani a levá křídla jsou ve fotbale těmi nejméně vypočitatelnými prvky mužstva. Podobně jsou na tom i hokejoví (a třeba i házenkářští) strážci svatyně. U rockových kapel mají tuto nálepku bubeníci. Na jednu stranu jsou základem každé kapely, protože bez slušného dělmistra nelze hrát dobrou muziku. Na druhou stranu v nich tkví hluboká temná propast, na jejíž…

rockandpop

Pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE