Přelomová alba Dana Bárty vycházejí v remasterované podobě, poprvé i na LP

dan barta

Vychází remasterovaná reedice prvních dvou alb Dana Bárty, které natočil se skupinou Illustratosphere. Oba významné tituly se poprvé objevují i na vinylu.

Intimní, zadumaný debut Illustratosphere (2000) Dana Bárty se seskupením vynikajících muzikantů za zády se dočkal chvály a ocenění od hudebních publicistů, a především od posluchačů, a ovlivnil novou generaci českých a slovenských muzikantů. Dobový tisk vyzdvihoval nečekanou míru citu a něžnosti, jakou spolu se spoluhráči do nahrávky vložil. Komorní charakter leckoho překvapil, většina hlasů poukazovala na vyzrálost a ujasněnost písní. Koneckonců bylo album oceněno třemi cenami Anděl (album, zpěvák, videoklip). „Byl to porod, to jo, ale myslím, že jsme s klukama věděli a věřili, že se dotýkáme něčeho výjimečného. Bylo to silný období, kdy nás vlastně nic jinýho než muzika nezajímalo,“ vzpomíná na vznik debutového alba Dan Bárta.

Album Entropicture (2003) důstojně navázalo na svého předchůdce uklidňujícím, hudebně bohatým kompletem skladeb s důrazem na jemnou rovnováhu tónů a citů, emocí a rozumu. Doprovodil ho nezapomenutelný poetický videoklip k písni Živý. Mimořádné výkony všech hráčů Illustratosphere se snoubí stejně jako u debutu se snovými Bártovými texty (s občasným přispěním souputníka Oto Klempíře) a přenášejí posluchače do jiných světů. „Museli jsme začít znova, odešel Míra Chyška a přišel Jarda Friedl. V tomhle typu spoluhraní je to vždycky znát. A Robertovo Trio se stalo kapely pevnou součástí, takže jsme se posunuli víc k akustickými nástrojům. Bylo to bezvadný období hledání a nacházení… Dvacet let už to je…,“ doplňuje Bárta.

Původně jednorázový projekt Illustratosphere, ventil autorského a hráčského přetlaku tří členů hudební skupiny J.A.R., Dana Bárty, Filipa Jelínka a Miroslava Chyšky, doplněný Triem Roberta Balzara a vzniklý na přelomu tisíciletí, se přes řadu personálních změn ukázal jako mimořádně životaschopný. Kapela hraje v současné době v sestavě Dan Bárta (zpěv), Filip Jelínek (klávesy), Miroslav Chyška (kytary), Robert Balzar (kontrabas a basová kytara) a Martin Valihora (bicí).

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE