The Boomtown Rats – Citizens of Boomtown

the boomtown rats citizens of boomtown

THE BOOMTOWN RATS

Citizens of Boomtown

BMG  41:13

PUB ROCK / ART PUNK / NEW WAVE

ROMAN „NEWS“ ZAHRÁDKA

Šestatřicetiletá pauza od vydání posledního alba In the Long Grass (1984) jako by na kapele z irského Dublinu nebyla znát. Naopak. Prospěla jí. Vymanila se z dřívějších aktivit svého frontmana Boba Geldofa, jenž strhl v polovině osmdesátých let veškerou slávu na sebe (charitativní akce Live Aid nebo hlavní role ve filmu The Wall s hudbou skupiny Pink Floyd), a přišla s deskou, která je plná chytlavých melodií a energie. Nenajdeme na ní sice žádný velký hit srovnatelný s písněmi Rat Trap z alba A Tonic for the Troops (1978) nebo I Don’t Like Mondays z desky The Fine Art of Suffering (1979), s nimiž se skupina ocitla na nejvyšších příčkách britské hitparády, ale na druhé straně nenasvědčuje nic tomu, že muzikantům táhne na sedmdesát. 

A to je skvělá zpráva. Zejména pro fanoušky, ke kterým se dostává kolekce deseti svěžích písniček, na nichž kapela průběžně pracovala od roku 2017 a o které se z větší části postarali autorsky již zmíněný Geldof a baskytarista Pete Briquette, jenž album produkoval. Posluchače vtáhne okamžitě do děje úvodní Trash Glam Baby, která je mixem garážové špíny a nablýskané glamrockové scény. Tohle spojení funguje dokonale. O druhé Sweet Thing se to říct nedá, ale už s další Monster Monkeys se dostavuje kýžené elektrizující napětí, jež prostupuje prakticky celou nahrávkou. Ať už jde o podmanivou baladu Passing Through plnou smutné nostalgie, představující vrchol desky, již hned vzápětí odlehčí zpěvná Here’s a Postcard. Jestli vás nezvedne rovnou k tanci, tak alespoň přinutí podupávat do rytmu, což je někdy v přehršli současné hudební produkce zkušenost k nezaplacení. 

Nudit se však nebudete ani potom. Třeba taková K.I.S.S. podtrhuje pozitivní energii alba a naznačuje, proč mohou být Geldof s kapelou přinejmenším na britských ostrovech i nadále žádaným zbožím. Záležet bude jen na nich. Mají k tomu díky desce Citizens of Boomtown našlápnuto více než dobře a je vidět, že jim studnice nápadů ještě zdaleka nevyschla.

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE