The Plastic People of the Universe – Magické noci
Live záznam koncertu slavné undergroundové kapely pochází z listopadu 1997 z kopřivnického klubu a je vlastně dárkem k nedožitým sedmdesátým narozeninám Milana Mejly Hlavsy. Ten stál až do své smrti v roce 2001 v čele The Plastic People of the Universe a účinkuje tedy i na tomto albu coby baskytarista a zpěvák (či autor hudby všech devatenácti zaznamenaných skladeb).
Už při první písni Podivuhodný mandarin musí být vnímavý posluchač možná trochu zaskočen, jak zní skupina moderně a svěže. Její drive by jí mohla závidět leckterá mladá heavymetalová formace. S trochou nadsázky bychom tedy desku mohli také chápat jako hozenou rukavici všem těm mudrlantům, kteří dodnes tvrdí, že The Plastic People of the Universe nikdy neuměli pořádně hrát a jejich tvorba představuje spíše antihudbu. Ale to by bylo příliš jednostranné hodnocení alba. Koneckonců, kdo si od roku 1969 k Hlavsovi a spol. nenašel cestu, už to asi kvůli aktuální desce stejně neudělá.
Co se týče repertoáru, osu koncertu tvoří skladby z alba Egon Bondy’s Happy Hearts Club Banned (Dvacet, Zácpa, Toxika nebo Okolo okna), dále na desce najdeme písně z alb Půlnoční myš (Vrátí se), Co znamená vésti koně (Rozvaha neuškodí ani kuřeti) nebo Hovězí porážka (Moucha v ranním pivě, Špatná věc). Jednotlivé skladby ukazují nejen to, jaký byl Hlavsa hitmaker a že byl schopen složit „obyčejnou“ písničku se zapamatovatelným refrénem, ale uměl ji také díky svému hlasovému zabarvení posunout do zvláštních hypnotických rovin. K tomu přispívají i freejazzové saxofonové výlety Vratislava Brabence, které dávají hudbě jasný, a na první poslech rozpoznatelný, znak.
To, že na desce zní jako normální rock’n’rollová skupina se zvláštními surreálními texty (od Bondyho, Wernische, Brabence, Nápravníka a Lampla), jí nikterak neubírá na interesantnosti. Ba přímo naopak. Prezentuje ji totiž jako formaci, jež mohla a může hrát kvalitní muziku bez ohledu na politický kontext.
The Plastic People of the Universe
Magické noci
Guerilla Records 78: 59
UNDERGROUND, ROCK’N’ROLL
JAN ŠÍDA