EDITORIÁL Březen 2024

Jaroslav Spulak

Nejen mainstreamu vládnou dámy

Nebylo ani potřeba, aby někdo určoval, kolik procent mužů a kolik procent žen se podělí o pozornost, a stalo se cosi překvapivého. Světovému mainstreamu očividně vládnou ženy. Ukázaly to letošní výsledky cen Grammy, na kterých hlasující akademici ponechali zástupkyně ženského pohlaví, aby si obsadily ty nejdůležitější role, a ještě k tomu přidaly další fleky. S trochou nadsázky lze říct, že zatímco mužské ego v Los Angeles zastoupil raper Killer Mike, který si nejenom odnesl tři gramofonky, ale za napadení ochranky byl ze slavnostního večera vyveden policií v poutech, ženy opanovaly to, co se dělo v hlavním vysílacím čase na pódiu.

Nejlepší nahrávkou se stala Flowers od Miley Cyrus. Nejlepší album je Midnights od Taylor Swift. Nejlepší písničkou je What Was I Made For? od⁠ Billie Eilish & Finnease O’Connella. Nejvýraznějším nováčkem je Victoria Monét. Pomineme-li autorský vklad O’Connella, bratra Billie Eilish, pak je to ryze dámská jízda. 

A mohli bychom pokračovat. Nejlepší popový výkon našli akademici ve Flowers od Miley Cyrus, nejlepší popové vokální album je Midnights od veleúspěšné Taylor Swift a žánrová prvenství kapely Boygenius jsou nesporně zajímavá i kvůli tomu, že v téhle trojici jsou tři skvělé písničkářské dámy. Připočtěme fakt, že Taylor Swift je rekordmankou v tolika disciplínách, až přechází zrak, a další mainstreamové kočky vydávají skvělé a pozornost poutající písničky, klipy i desky, a je součet jasný. 

Nikdy v minulosti nebyla v mainstreamu nadvláda žen tak patrná. Těžko najít toho objektivní důvody, nicméně zdá se, že mužský popový svět je momentálně trochu vyčerpaný, a to jak autorsky, tak interpretačně. Když vydá album Madonna, Selena Gomez, Rihanna, Taylor Swift, Miley Cyrus, Billie Eilish nebo Beyoncé, vnímá se to jako událost. Když totéž učiní nějaký mužský interpret, obvykle se nic mimořádného nestane. Leda bychom přihlédli k tomu, že v loňském roce prapor mužského osazenstva světové hudební posádky nejpevněji prostřednictvím svých novinek třímali veteráni Rolling Stones, Beatles nebo Peter Gabriel. Na jiný pánský počin, o němž by se hodně psalo a diskutovalo, si nevzpomínám. Snad že by za ním stála… žena.

Jaroslav Špulák

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

Odezvy

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE