EDITORIÁL Prosinec 2023

Jaroslav Spulak

Lákadlo zvané O2 arena

Není to mnoho let, co použití sousloví „chtěli bychom vyprodat O2 arenu“ znělo velice odvážně. Známá je historka, kdy si to na jednom ze svých prvních vyprodaných, přitom pořád ještě klubových koncertů na pražském Smíchově přál písničkář Pokáč. Kamarádi, kteří u toho byli, se sice usmívali, ale nejspíš to kdesi uvnitř sebe sama brali jako cosi naivního. Přesto na tom všichni poctivě pracovali a Pokáč nakonec ve vyprodané největší české sportovní hale stanul.

A byl to on, kdo sám s kytarou přiměl přítomné zpívat písničky, které kdysi předtím skládal doma v obýváku, a byl to nejspíš on, kdo se stal důkazem toho, že vyprodat O2 arenu je možné, a nemusíte kvůli tomu být zrovna hvězda první velikosti.

Od té doby proteklo mnoho vody a věci se dějí dále. Do hokejové haly míří stále více tuzemských zpěváků a skupin, a obvykle to končí tak, že je hala zaplněná a koná se pro všechny zúčastněné nezapomenutelný večírek. Z vyprodávání O2 areny se stal postupně jakýsi sport. Tohle předsevzetí si dává stále více umělců, někteří opakovaně, jiní premiérově, a jistě se najdou i tací, kteří si myslí, že to dělají naposledy. Je to riziko, ale pohlédneme-li do statistik, vychází to. Tak proč to nezkusit, ať si nedůvěřivci z toho divení třeba ukroutí hlavy.

Když chcete koncertovat v O2 areně, musíte do ní dostat diváky. Neznamená to jen, že se několik měsíců klepotáte, jestli se prodá dostatek lístků, ale několik měsíců není dobré v širokém okolí Prahy hrát, protože je třeba přimět diváky, aby si koupili vstupenky na koncert největší, nikoli na koncert v nějaké nepříliš vzdálené obci. Největší zážitek by měl být přece spojen s O2 arenou.

Disciplína zvaná vyprodávání O2 areny se stále častěji děje i s vědomím toho, že se obvykle přece jenom uskuteční jediný velký koncert, což v praxi znamená, že po jeho skončení je vše, co jste do jeho příprav investovali a co vás stála produkce, k ničemu. Koncert tak velký nejspíš zase jen tak neuspořádáte, a tak mnoho peněz proteče čistě jen tímhle příběhem.

Faktem nicméně zůstává, že čeští fanoušci do O2 areny chodí rádi. Málokomu se nepovede ji na svůj koncert naplnit, a tak přibývají další. Někdy je to překvapující, v poslední době třeba u Moniky Bagárové, jindy naprosto očekávané, kupříkladu u Heleny Vondráčkové. 

A vypadá to, že další nečekaná jména budou přibývat, protože když se daří, tak se daří. Nikdy v minulosti nebyla O2 arena domácím hudebníkům tak otevřená jako nyní. A to prý mezi fanoušky nejsou peníze.

Jaroslav Špulák (Právo)

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE