Jitka Zelenková – Best Of

jitka zelenková best of

Jitka Zelenková

Best Of

SUPRAPHON POP, ŠANSON

1:15:29

 

MILAN MENČÍK

 

Jitka Zelenková letos slaví sedmdesátiny, takže je logické, že přichází i ohlédnutí za její kariérou formou reprezentativní kolekce. Mohlo by se zdát, že zpěvačka, která má v branži dávnou přezdívku Zelenina a nezkazí žádnou legraci, byla většinou trochu ve stínu takzvané první ligy. Spoustu let dělala sboristku u Karla Gotta, je však majitelkou nádherného, krémově-sametového hlasu, který na tomto postu vyčníval. I proto bylo dobře, že se pustila na sólovou dráhu. 

Výběr písní na tohle best of si vzala na starost sama interpretka a vsadila na ty skladby, jež mají nejraději její posluchači a bez kterých se neobejde žádný její koncert. Je to zajímavá směs autorských písní i zahraničních coververzí. Z těch nejznámějších chybí snad jen Když se narodíme. Její repertoár je spíš v baladickém či středním tempu, díky hlasu, silným melodiím a opravdu povedeným textům především od Eduarda Krečmara, Pavla Vrby a Eduarda Pergnera však deska neuspává. Zamrzí, že ne všechny skladby jsou uvedeny v původních verzích, potěší naopak duety s Davidem Krausem (píseň Pouhý známý z posledního řadového alba Intimity už dřív zpíval Pavel Bobek), Karlem Černochem (Můj ideál) či Karlem Zichem (Takový nejsi), překvapivě dobrá verze asi milionkrát předělávané Hallelujah od Leonarda Cohena i skladba Já se tiše odporoučím, kterou měl ve svém repertoáru zase Karel Gott. 

Jitka Zelenková nestárne, a i když nejraději poslouchá nenáročný jazz a nebojí se do něj ani sama interpretačně zabloudit, dokáže přilákat i posluchače mainstreamu. Také proto má tento výběr svou hodnotu a smysl.

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

RADŮZA I když přijdou temné doby, pořád je někde odemčené nebe

Radůza, žena, jež vás na koncertě uhrane svou energií, mnohotvárností hlasového projevu i poetikou textů a překvapí plejádou nástrojů, které ovládá a během vystoupení prostřídá. Při rozhovoru s ní oceníte zejména její přirozenost, přímost či hloubku a upřímnost slov, jež vysloví, ať už se jedná o jakékoli téma. Ačkoli bylo hlavním tématem našeho povídání dvojalbum Nebe je odemčené, které vydala v půli března, obsáhly…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE